Trump nabídl jména agentů CIA Číně. Nechal je poslat nešifrovaným mailem!
V záplavě kontroverzních, bombastických a nečekaných kroků, do nichž se pustil Donald Trump, sotva se podruhé chopil mandátu, poněkud zapadl jeden možná ne tak bombastický, přesto ale potenciálně velmi nebezpečný. V rámci čistky a snižování ve federálních agenturách přišel příkaz zaslat seznam nových agentů CIA nešifrovaným e-mailem. Znalci varují, že se k nim snadno mohli dostat třeba čínští hackeři.
Zaměstnanci Ústřední zpravodajské služby (CIA) potvrdili deníku The New York Times, že agentura poslala seznam jmen Úřadu personální správy, aby vyhověla prezidentskému výnosu nového prezidenta. Hájili se přitom, že prostřednictvím neutajovaného e-mailu nešla plná jména, nýbrž jen křestní jména a první písmena jejich příjmení.
Šlo o údaje nově rekrutovaných, kteří jsou stále ve zkušební době – a tedy je lze snadno propustit. Trump pověřil Elona Muska a jeho „úřad pro zefektivnění státní správy“ (DOGE) zeštíhlit všechny možné federální úřady – včetně tajných služeb. „Dodržujeme nařízení a požadované informace poskytujeme příslušnými kanály,“ uvedl/a mluvčí CIA v prohlášení pro CNN.
Katastrofa pro špiony
Bývalí zaměstnanci rozvědky však v kroku vidí větší riziko. „Kontrarozvědná katastrofa“, označil ho jeden. Seznam zahrnoval skupinu mladých analytiků i operativců najatých specificky pro sledování Číny – jména takových se normálně střeží obzvlášť pečlivě, čínští hackeři se ustavičně snaží jejich identity rozkrýt.
Podle bývalých příslušníků CIA hackerům mohou křestní jména a iniciály bohatě stačit, když je zkombinují s dalšími daty, od údajů z rejstříku řidičů přes veřejně přístupné univerzitní záznamy po sociální sítě. Někteří z mladých expertů mají například dost netypická jména, což případnému čínskému šmírování dost usnadní práci, zdůraznil zdroj CNN.
„Odhalení identit příslušníků, kteří dělají extrémně citlivou práci, by jim mohlo na záda namalovat terč pro Číňany,“ napsal na sociálních médiích senátor Mark Warner z čela senátního výboru pro tajné služby.
„Takovéto detaily jsou tajné z nějakého důvodu - protože ochrana totožnosti zaměstnanců CIA je zásadní pro jejich bezpečnost a poslání, které pomáhá udržovat Američany v bezpečí každý den,“ řekl kongresman Jim Himes z výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů. „Jsem také hluboce znepokojen pozadím této žádosti, které se zdá být zájmem o hromadné propouštění prozatímních zaměstnanců.“
Není zřejmé, o kolik odhalených identit se jedná. Ovšem loni CIA zrovna nabírala hodně expertů, nejvíc od roku 2001 a útoku Al-Ká’idy na Světové obchodní centrum. A Čína byla v nových náborech důležitá – když se do čela CIA roku 2021 postavil William Burns, na špionáž a analýzu související s Čínou šlo 9 procent rozpočtu agentury. Od té doby se tento poměr posunul skoro ke 20 procentům, píše NY Times.
Pokud mají Trumpovi a Muskovi lidé v plánu zbavit se snadno vyhoditelných nováčků, výrazně tím utrpí právě znalci Číny. Noví špioni mezi nimi se asi teprve připravovali na inkognito nasazení, nemělo by tedy dojít k odhalení zvědů v nepřátelském prostředí, i tak tím však americká rozvědka vůči nejdůležitějšímu rivalovi dneška utrpí, konstatuje Newsweek – nebude mít koho do Číny posílat.
Trump nabídl jména agentů CIA Číně. Prezident mailoval do Číny komu?